Pelargonijų, petunijų ir nemezijų priežiūros ABC su „Iki“: bus aišku net vaikams

Ar jau skaitėte?

Ryškiais įvairių spalvų žiedais balkonuose ar terasose pleškančios gėlės – vienas pigiausių ir maloniausių būdų pasirūpinti namų grožiu. Jos ne tik suteikia atgaivą akims, bet tampa ir maloniu hobiu, į kurį visai nesunku įtraukti ir vaikus. Pasak Gintarės Kitovės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, šiemet tendencija akivaizdi – namuose pirkėjai nori kuo daugiau augalų. O tarp dažniausių pasirinkimų puošiant balkonus – ir pelargonijos, petunijos bei nemezijos.

„Šiemet stebime tikrą sodininkystės ir daržininkystės šlovės valandą. Nupirkta gerokai daugiau daržovių, gėlių sėklų, o gėlių svogūnėlių populiarumas augo ne procentais, o kartais. Pirkėjai jau pradėjo aktyviau puošti ir savo balkonus, sodinti gėles į lauke esančius vazonus – lauko augalų pardavimai išaugę apie 30 proc. Juo labiau, kad vazonuose, loveliuose auginamos gėlės balkonuose – gera išeitis net ir gyvenant bute pažindinti vaikus su augalais. Kadangi tokios gėlės kaip pelargonijos, petunijos tekainuoja kelis eurus, galima ūgtelėjusiam vaikui skirti savą vazoną. Įteikus jam ir nuosavą laistytuvėlį, mažasis gėlininkas galės pats rūpintis gėle. Tai padės ugdyti atsakomybės jausmą ir puoselėti smalsumą aplinkai“, – sako Gintarė Kitovė, „Iki“ komunikacijos vadovė.

Net jeigu gėlės namų balkone yra pirmas kartas ne tik vaikui, bet ir tėvams, tokio iššūkio visai nereikia bijoti.

Net jeigu gėlės namų balkone yra pirmas kartas ne tik vaikui, bet ir tėvams, tokio iššūkio visai nereikia bijoti. „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo dalijasi patarimais apie tris ypač populiarias balkonų gėles – kur jas laikyti, kaip lieti ir kaip tręšti, kad spalvingi įvairūs žiedais džiugintų visą šiltąjį sezoną.

„Kiekviena gėlė turi savų ypatumų, tačiau visoms jos galioja ir universali taisyklė. Norint išlaikyti gražią formą ir prailginti jų žydėjimą, reikėtų reguliariai šalinti išblukusius ar nudžiūvusius žiedus. Tai ne tik užtikrins dekoratyvumą, bet ir padės užkirsti kelią grybinių ligų plitimui“, – primena V. Paukštelo.

Balkonų karalienės pelargonijos

Šios ryškiaspalvės gėlės yra vieni iš dažniausiai auginamų dekoratyvinių augalų. Pelargonijas galima matyti daugelyje sodų, balkonuose ir terasose, taip pat kabančias ant palangių, kur jos gražiai žydi nuo gegužės iki rudens. Šių augalų populiarumą lemia nedideli pelargonijų auginimo reikalavimai, ilgas žydėjimo laikotarpis, taip pat įvairios veislės su skirtingų spalvų žiedais ir lapais.

Vieta. Pelargonijos puikiai auga saulėtoje vietoje, tačiau gali augti ir šiek tiek pavėsingose, pasakoja V. Paukštelo. Jeigu auginate pelargonijas su gebenės lapais, atminkite, kad jų ūgliai yra trapesni, todėl jų geriau neauginti tuose balkonuose, viršutiniuose pastatų aukštuose, kur pučia stiprūs vėjai.

Laistymas. Jeigu norite ilgai džiuginančių žiedų, šiuos augalus reikia reguliariai laistyti. Gebenės lapų pelargonijos atsparios nedideliam išdžiūvimui, tačiau dauguma pelargonijų į sausrą reaguoja iškart – pradeda džiūti lapų kraštai.

Tręšimas. Pelargonijas tręšti rekomenduojama gegužės pabaigoje. Laistykite skystomis trąšomis kas vieną ar dvi savaites. Trąšose turėtų būti daug kalio, kuris leis gausiai žydėti. Tačiau reikėtų vengti azoto pertekliaus, nes jis lemia greitesnį lapijos vystymąsi žiedų sąskaita. Dėl per didelio tręšimo azotu ir kalio trūkumo pelargonijos neturi žiedų arba žydi silpnai. Tačiau pasirinkti tinkamas trąšas neturėtų būti problema, nes prekyboje netrūksta specialių pelargonijoms skirtų trąšų.

Gausiais žiedais džiuginančios petunijos

Įvairių spalvų trimitų formos petunijų žiedai, kuriais galima grožėtis nuo pavasario iki rudens, puikiai papuošia sodo lysves, gėlynus ir balkonas bei terasas. Priklausomai nuo veislės, žiedai gali būti balti, rausvi, raudoni, bordo, violetiniai ar geltoni, su daugybe spalvų derinių, su dekoratyviniais pakraščiais, juostelėmis ar gyslomis.

„Pakabinamuose vazonuose jos sukuria pasakiškai spalvingas žiedų kaskadas ir ilgai džiugina akį. Tačiau, kad jų nuostabiu žydėjimu būtų galima grožėtis visą vasaros sezoną iki vėlyvo rudens, šių augalų negalima palikti be priežiūros. Petunijos yra reiklesnės nei pelargonijos ir joms reikia daugiau reguliarios priežiūros, įskaitant laistymą ir tręšimą“, – pasakoja V. Paukštelo.

Vieta. Petunijos yra ne tik šilumą, bet ir šviesą mėgstantys augalai, todėl jas žinovė rekomenduoja statyti saulėtoje vietoje, kitaip jos ištįs, pabals ir užaugins mažiau žiedų. Jei įmanoma, augalų su didžiausiais žiedais ir ilgais ūgliais nestatykite ten, kur jie bus veikiami kritulių ir vėjo gūsių. Po liūties žiedai atrodo ne tokie patrauklūs, o švelnesnėms veislėms atsiranda negražių dėmių.

Laistymas. Kadangi petunijos dovanoja daug žalių lapų ir gausybę žiedų, joms reikia daug vandens ir maistinių medžiagų. Todėl petunijas reikia laistyti itin reguliariai, ypač karštomis, kaitriomis dienomis. Tą kartais gali tekti daryti du kartus per dieną. Dėl bet kokio pernelyg didelio išdžiūvimo augalai beveik iš karto nuvysta, o jei tai tęsiasi per ilgai (2-3 dienas), jie gali visiškai žūti, įspėja V. Paukštelo. Tačiau nepamirškite, kad drėgmės perteklius taip pat pakenks – todėl joms parūpinkite vazoną su drenažu dugne ir tinkamai pralaidžia dirva.

Tręšimas. Dėl specifinių reikalavimų tam tikrų medžiagų (įskaitant, pvz., kalį ir geležį) kiekiui geriausia rinktis specialias petunijoms arba surfinijoms skirtas trąšas. Dozę ir terminus taikykite remdamiesi preparato pakuotės duomenimis, nes per didelis tręšimas gali labiau pakenkti augalams nei būti naudingas. Atminkite, kad petunijos nepakenčia per didelio tręšimo azotu, todėl joms skirtose trąšose turėtų būti daug kalio.

Žaviosios nemezijos

Nemezijos – tai vienmečiai balkonų augalai, kuriuos nėra sunku auginti ir kurie nuostabiai žydi. Tereikia šiai gėlei parūpinti saulėtą vietą ir drėgną, laidžią dirvą, kad visą vasarą džiaugtumėtės spalvingais žiedais. Nemezijos yra subtilios, bet nepaprastai patrauklios gėlės, pirmiausia skirtos vazonams, tačiau geromis sąlygomis jas galima auginti ir gėlynuose, pasakoja V. Paukštelo.

Vieta. Nemezijos geriausiai auga saulėtoje ir ramioje vietoje, apsaugotoje nuo vėjo. Nemezijos dirva turėtų būti derlinga, humusinga, lengva ir gerai drenuota. Verta atsiminti, kad nemezijos nelabai gerai pakenčia aukštą temperatūrą ir kartais per karščius iš dalies arba visiškai žūsta. Galite pabandyti ją išgelbėti radikaliai patrumpindami ūglius ir gausiai laistydami.

Laistymas. Nemezijos pasižymi dideliu vandens poreikiu. Tad reikia jai užtikrinti nuolat šiek tiek drėgną substratą. Tai svarbu, nes net trumpalaikis vandens trūkumas gali stabdyti žydėjimą. Kartu turite nepamiršti, kad nemezijos nepakenčia perlaistymo. Užsistovėjęs vanduo skatina ūglių puvimą ir grybelinių ligų vystymąsi.

Tręšimas. Vazonuose auginamas nemezijas reikia reguliariai tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis. Žemėje augančius augalus verta maitinti mineralinėmis trąšomis, kaitaliojant jas su organinėmis – pavyzdžiui, kompostu.

Gintarė Kitovė
„Iki“ komunikacijos vadovė

Festivalis „Keliauojanti vėtrungė“ kviečia į paslaptingą vakarą Parnidžio kopoje

0
Liepos 13 dieną, 22.00 valandą, visi meno ir kultūros mylėtojai kviečiami į išskirtinį renginį Nidoje, Parnidžio kopos saulės laikrodžio aikštelėje. Čia vyks antroji festivalio „Keliauojanti vėtrungė: tikėjimas, legendos ir knygų milžinai“ dalis, kurią organizuoja...

„Neon Party“ Palangoje vyks iki 04:00 valandos ryto

0
Liepos 13 d., šeštadienį, Palangoje vyks įspūdingas „Neon Party“ vakarėlis su garsiuoju DJ Leon Somov. Renginys prasidės 22:30 val. ir tęsis iki 04:00 val. ryto klube „Exit Palanga“, esančiame S. Nėries g. 39. Informacija apie...

Šio vakaro renginys, gyvai, liepos 13 dieną Palangoje, restorane „Oldman“

0
Vasaros vakarų euforiją ir trumpas, bet įsimintinas akimirkas kviečia patirti Rūta MUR, pristatydama savo naują albumą „MERIDIEM“. Unikalaus balso atlikėja savo vasarai dedikuotą darbą atliks gyvai liepos 13 dieną Palangoje, restorane "Oldman". Rūta MUR pristatys...

„Raganiukės“ teatro vasaros gastrolės Palangoje ir Juodkrantėje!

0
Į pajūrį atskrenda tikriausiai mylimiausias vaikų teatras „Raganiukė“ su žymiuoju O. Proislerio personažu Raganiuke. Tam, kad atostogos prie jūros nebūtų nykios, mes atvežame Tau daug spalvingų pramogų! Kuo šį sezoną teatras džiugins vaikus Palangoje? Nuo...

Tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis prasideda įspūdingu atidarymo koncertu

0
Liepos 6 dieną, 20 valandą, Kurhauzo salėje (Grafų Tiškevičių al. 1) įvyks XII tarptautinio M. K. Čiurlionio muzikos festivalio atidarymo koncertas. Šis festivalis, skirtas pagerbti žymųjį lietuvių kompozitorių ir dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, sukviečia muzikos...

Groove Coverage atvyksta į Palangą: pasiruoškite įspūdingam šou

0
Šią vasarą Palanga sulauks ypatingo svečio – vokiečių šokių ir pop muzikos grupės Groove Coverage. Liepos 27 dieną, Palangos Koncertų salėje, grupė surengs nepamirštamą koncertą, kuris taps vienu iš svarbiausių „Super Show Palanga“ renginių...

Lietuvių režisierių filmai Šventojoje po atviru dangumi

0
Šventoji jau penktą vasarą kviečia visus į nuostabius filmų seansus po atviru dangumi šiltais penktadienio vakarais. Šiemet „Filmų vasaros“ repertuare net devyni puikūs lietuviški filmai. Vasaros sezono pradžią žymės režisierės Marijos Kavtaradzės drama „Išgyventi vasarą“....

Mados ir grožio mugė „Design for life“ grįžta į Palangą su NEMOKAMOMIS PRAMOGOMIS

0
Po Lietuvos miestus keliaujanti, mados kūrėjus suburianti mugė „Design for life“ tradiciškai vasarą aplanko Lietuvos pajūrį – Palangą. Mugėje lankytojai gali ne tik apžiūrėti ir įsigyti kūrėjų gaminių, bet ir papramogauti su savo atžalomis....

Atostogų lagaminas: stilistė papasakojo, kokiems drabužiams neverta skirti vietos ir ką tikrai pasiimti su...

0
Kuomet ateina metas keliauti į svajonių atostogas, ne vienam tenka gerokai pasukti galvą, kokius drabužius su savimi pasiimti bei kaip viską sutalpinti. Ir tiems, kurie iš atostogų parsiveža pilnus net nevilkėtų drabužių lagaminus, ir...

Šventoji kviečia į įspūdingą Joninių šventę pajūryje!

0
Šventoji šią vasarą kviečia visus į nuostabią Joninių šventę, kuri vyks birželio 21-24 dienomis. Šioje ypatingoje šventėje netrūks pramogų, muzikos ir tradicinių renginių. Štai ką galite tikėtis šiais smagiais savaitgalio dienomis: Programa Birželio 21-24 d.: Tautodailininkų ir...

Vasara Palangoje: Koncertai muzikiniame bare VILA GRAŽINA

0
Šią vasarą Palanga kviečia muzikos mėgėjus į įspūdingus koncertus, vyksiančius muzikiniame bare „VILA GRAŽINA“, įsikūrusiame J. Basanavičiaus g. 32. Populiarūs Lietuvos atlikėjai ir grupės užtikrins nepakartojamą pramogų sezoną pajūryje. Štai koncertų grafikas, sugrupuotas pagal...

Išvenkite „spyruoklės“ efekto: kaip organizmą paruošti atostogoms?

0
Ne vienam teko susidurti su situacija, kai išvykus kruopščiai planuotų atostogų ir vos atsipalaidavus kūnas tarsi pasako „ne“: ima skaudėti raumenis, sulėtinę tempą jaučiame tam tikrą diskomfortą, „kimba“ ligos. Kineziterapeutas Artūras Čižas rekomenduoja aktyvia...

Birželio 10-oji: vardadieniai, dienos INFO

0
Birželio dešimtoji, pirmadienis – 161-oji metų diena (pirmoji 24-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 203 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Diana, Galindas, Galindė, Gaudrimė, Litgarda, Liutgardas, Margarita, Nikandras, Nikas, Pelagas, Pelagija, Vingailas, Vingailė,...

Birželio 9-oji: vardadieniai, dienos INFO

0
Birželio devintoji, sekmadienis – 160-oji metų diena (paskutinė 23-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 204 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Daina, Felicija, Felicijus, Ginta, Gintas, Gintautas, Gintautė, Gintė, Prima, Primas, Vitalija; rytoj: Diana, Galindas,...

Rekomenduojame

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img